Mołdawia: Co warto zobaczyć? Przewodnik po najpiękniejszych miejscach

Mołdawia: Odkryj piękno niedocenianego kraju

Zapomniana przez turystów Mołdawia kryje wiele skarbów. Piaszczyste plaże nad Dniestrem, piękne krajobrazy, zabytki i winnice – to tylko niektóre z nich. Oto przewodnik po najpiękniejszych miejscach w Mołdawii.

1. Stare Orhei

To jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w kraju. Znajduje się w środkowej Mołdawii, w parku narodowym Raut. To unikatowe sanktuarium archeologiczne, które posiada relikty z różnych kultur i epok. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks skalny tworzący klasztor w Skale, zbudowany przez starożytnych ludzi już w paleolicie.

W tej części Mołdawii można także znaleźć ruiny fortecy Suceava, zbudowanej przez średniowiecznych władających tą ziemią wojskowych.

1. Kiszyniów

To stolica Mołdawii, która często jest uznawana za najpiękniejsze miasto w całym regionie. Kiszyniów posiada wiele zabytków i pięknych miejsc, takich jak Katedra NMP z Częstochowy, zabytkowe domy z charakterystycznymi tarasami i balkonami oraz Muzeum Narodowe Historii Mołdawii.

1. Rezerwat wokół Dniestru

Ta część Mołdawii to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Ogromny rezerwat przyrody obejmuje dolinę rzeki Dniestr, gdzie znajdują się piękne lasy, maleńkie wioski, meandrująca rzeka i ruiny pięknych zamków. To miejsce idealne na wycieczki rowerowe lub piesze.

1. Transnistria

Transnistria to niewielki kraik na wschodzie Mołdawii, który deklaruje niepodległość. To także miejsce, gdzie można poczuć czar dawnych czasów, ponieważ zachowały się tu ZSRR-owskie budynki administracyjne, pomniki Lenina i nie tylko. To także jedyna część kraju, w której językiem urzędowym jest język rosyjski.

1. Winnice Mołdawii

Mołdawia nazywana jest często w krajach anglojęzycznych “Strefą wina”. W kraju znajduje się ponad 10 000 małych winnic, z których kilkadziesiąt to największe i najpiękniejsze. Warto odwiedzić enologiczne święto – dawno temu Mołdawia była znana z produkcji taniego wina, teraz jednak zaczyna produkować wino wysokiej jakości.

Podsumowując, nawet jeśli Mołdawia nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, kryje w sobie wiele pięknych miejsc, jakie warto zobaczyć. Tu można poczuć się jak na wsi, odwiedzić klasztory zbudowane w skalnych grotach oraz zobaczyć niezwykle urokliwe krajobrazy.

Artykuł powstał we współpracy z domeknawakacje.pl